Galerie a lapidárium • Otevřeno 1.5. – 31.10. denně 9–11, 13–17 • Vstup na požádání: Bázlerovi, Sobotka čp. 262 (sousední dům).

Pozor, toto je historická kopie původního webu www.solcuvstatek.cz. Podrobnosti tady a tady.

Zprávy a články

Ze Šolcova statku zmizela záklopa, ujme se jí restaurátor

Ze Šolcova statku, který zrovna získává nový nátěr, sundali ve čtvrtek ráno pracovníci firmy Durango Liberec dřevěnou záklopu. Ta zdobila jižní štít a pochází ze dne dokončení stavby 5. září 1811.

K opravám statku, který letos oslaví dvousté narozeniny, nám už více řekl jeho správce Jan Samšiňák. „Stavba byla v průběhu let 2006 až 2009 kompletně zrekonstruována, takže je ve výborné kondici. Přesto vyžaduje stálou údržbu, například došková střecha je pět let stará a právě letos bude natřena carbolinem. K tomu děláme i nátěry vnějších stěn statku.

Práce jsme orientovali do letošního roku, kdy statek slaví dvě stě let, takže chci, aby se v sezoně zaskvěl v celé své kráse,“ prozrazuje nám majitel dřevěné stavby. Co čeká původní záklopu? Získali jsme vyjádření Martina Mezery z oddělení Státní památkové péče MěÚ Jičín. „Domluvili jsme se s vlastníkem, že originál záklopového prkna se dostane do rukou restaurátora, který provede jeho ošetření a zakonzervování. Kromě toho odborník zhotoví kopii, která nahradí původní záklopu na štítu. Originál bude uložen ve výstavní síni statku.“

Podle Mezery je prý spekulativní v této chvíli odhadnout stav dřeva. „Je nutné provést analýzy a zjistit, zda nápisy i malba jsou skutečně původní, zda se jedná o originál z roku 1811. Dřevo je soudržné, zachyceno bylo kovanými hřebíky, takže určitě nejde o novodobou záležitost.“

Od Jana Samšiňáka jsme se  dozvěděli, že letos se ve statku uskuteční šest výstav. Jedna bude zaměřena přímo k výročí nemovitosti. Potvrdil nám, že objekt bude i nadále sloužit jako galerie výtvarného umění, což byla i vůle Karla Samšiňáka (otce Jana), který tu výstavní činnost v roce 1974 zahájil.

Jan Samšiňák převzal statek od svého otce v roce 2005 a od té doby o něj s láskou pečuje. Stavbu vlastní rodina od roku 1930, o dvacet let později byl statek vyvlastněn státem a v roce 1990 restituován.

Iva Kovářová, Jičínský deník 8. 4. 2011

Správce těchto internetových stránek není autorem tohoto textu a neodpovídá tudíž za pravdivost všech informací, které jsou v textu obsaženy.

One Response to “Ze Šolcova statku zmizela záklopa, ujme se jí restaurátor”

Leave a Reply