Galerie a lapidárium • Otevřeno 1.5. – 31.10. denně 9–11, 13–17 • Vstup na požádání: Bázlerovi, Sobotka čp. 262 (sousední dům).

Pozor, toto je historická kopie původního webu www.solcuvstatek.cz. Podrobnosti tady a tady.

Zprávy a články

Výstavní sezona 2012 zahájena

Výstavní sezona na Šolcově statku začala, jak už se stalo zvykem, 1. května. Podobně jako loňská první výstava (Včela a hmyz v grafice), i letos začínáme tematickou výstavou – tentokrát je tématem Les, lov a myslivost. Jde o 234. výstavu v Galerii Karla Samšiňáka.

Vystavena je volná i užitá grafika a několik kreseb. Nejpočetněji zastoupeným autorem je Jan Kavan, dále jsou vystavena díla Arno Naumana, Cyrila Boudy, Jaroslava Vodrážky, Ferdyše Duši, Maxe Švabinského, Františka Ketzeka, Stanislava Lolka, Maria Strettiho a dalších.

Pod kvetoucí jabloní a ještě ne zcela zeleným ořechem se sešlo asi 50 návštěvníků včetně několika myslivců v uniformách a s pírky za kloboukem. Vernisáž začala loveckým vytrubováním. Návštěvníky stručně přivítal majitel Šolcova statku Jan Samšiňák, poté kurátor výstavy Ivan Kozel promluvil o výtvarnících, jejichž práce jsou na výstavě zastoupeny. Hlavním řečníkem vernisáže byl Dr. Čestmír Jung z Jičína. Mluvil o myslivosti, o lese, o přírodě a nezasvěceným vysvětlil, jaký je rozdíl mezi myslivcem a nimrodem.

Kulturní část vernisáže obstaralo deset dětí z dramatického souboru Studio Šrámkova domu pod vedením Lady Blažejové. Nejprve Kamila Šourková recitovala báseň Pidiženuška od Pavla Šruta, následovala hraná scénka O nezbedných kůzlátkách na originální slova Františka Hrubína.

Největší pozornosti se těšily velkoformátové grafiky Jana Kavana provedené kombinovanou technikou, zejména grafický list Česká země I, protože na ní je vyobrazena Semtínská lípa.

Vedle tradiční výstavní síně, Galerie Karla Samšiňáka, se návštěvníkům otevřelo i Lapidárium Šolcova statku, kde až do 24. června pokračuje výstava soch Šárky Radové.

Jura Demel

Leave a Reply