Galerie a lapidárium • Otevřeno 1.5. – 31.10. denně 9–11, 13–17 • Vstup na požádání: Bázlerovi, Sobotka čp. 262 (sousední dům).

Pozor, toto je historická kopie původního webu www.solcuvstatek.cz. Podrobnosti tady a tady.

Zprávy a články

Šolcův statek byl úspěšně rekonstruován

Sobotka – Po několikaleté rekonstrukci bude Šolcův statek opět otevřen pro veřejnost. „V létě roku 2006 jsem si vytkl cíl – dokončit obnovu objektu do roku 2011, kdy uplyne 200 let od jeho založení.

Dnes mohu s uspokojením oznámit, že v pátek 5. června t.r. odchodem posledního řemeslníka opravy úspěšně skončily. Neomezily se jen na ústřední roubenou budovu, ale v jejich rámci se kompletně zrekonstruovala i přilehlá maštal.

Ta byla na základě otcova přání, které vyslovil až těsně před svým loňským úmrtím, adaptována na lapidárium. Slavnostně se otevře dne 6. července 2009 jako součást programu Šrámkovy Sobotky. Veřejnosti se tu představí sochy Petra Kavana.

Stávající výstavní síň v přízemí statku letos v plném rozsahu obnovila svou zavedenou kulturní činnost, tudíž se tu každoročně vystřídají čtyři výtvarníci (r.2009 Zdeněk Mrkáček – výstava právě probíhá, Stanislava a Jan Kavanovi, Petr Minka a Daniela Havlíčková).

Síň navíc ponese jméno mého otce, který tu r. 1974 výstavní tradici zahájil. Jedinou vadou na kráse je, že se táta dokončení obnovy nedožil,“ uvedl Jan Samšiňák.

Radovan Sál, Jičínský deník, 18. 6. 2009

Leave a Reply