Šolcův statek letos oslaví dvě stě let
Sobotka – Ve výtečné kondici, vystavený nepřetržité láskyplné péči majitelů a jejich nejbližších spolupracovníků, se v tomto roce dožívá 200 let stařec v kraji dobře známý, totiž rodný dům Václava Šolce v Sobotce.
Poněvadž se k oslavencům nechodí s prázdnou, hned zjara se dočká nejednoho dárku. Ochrannými nátěry se napustí jeho šindelová střecha a ty vnější trámy, které jsou ve zvýšené míře vystaveny povětrnosti; insekticidy se ošetří dřevo, ohrožené nenasytnou chalupožravou faunou. Pavlač se podepře podstávkami, jejichž vzhled a umístění známe jen z historických fotografií.
Až v polovině července opravy skončí, návštěvníky jistě zaujme zejména restaurovaná záklopa v jižním štítu, zdobená nápisem ze dne dokončení stavby (5. září 1811), dnes již téměř nečitelným.
Přímo pod toto záklopové prkno se zároveň vrátí obrázek svatého Floriána, který zde kdysi býval a z něhož se zachoval jen napůl shnilý rámeček.
Při této příležitosti je načase vyvrátit hojně tradované fámy. O dům se rozhodně nestará občanské sdružení Přátelé Šolcova statku. To se totiž krátce po svém založení r. 2005 předvedlo jako schopný pořadatel většiny výstav, péči o nemovitost však nezvládalo. Proto nedávno skončená rekonstrukce celého areálu a následná údržba plně spočinula na jeho soukromých majitelích, kterým v jejich úsilí pomáhá tým specialistů z řad stavitelů, řemeslníků, památkářů, restaurátorů a dalších zkušených profesionálů.
Jinou účinnou formu ošetřování význačných kulturních památek si lze stěží představit.
Až po zahájení letošní sezóny 1. května navštívíte některou z výstav v Šolcově statku, omluvte lešení, které na severní a jižní straně zakryje i mírný nepořádek, jejž s sebou stavební práce jistě přinesou. Právě toto krátkodobé zohyzdění domu je nezbytné, aby se ve zdraví dožil i dalších jubileí.
Jan Samšiňák, hospodář na Šolcově statku, Jičínský deník, 2.3.2011
Kdopak mi to tam chce na léto a na festival dát lešení!
Václav Š.
Václave,
můžu Ti tak říkat?, Tys byl, mně se zdá, vždycky lehkomyslný bohém, který nedbal dědictví po předcích. Ale aspoň si vzpomeň, jak hospodařil Tvůj děd a tatík. Všechny práce na polnostech i domě se dělaly přesně ve chvíli, kdy nadešel jejich čas a ne až když to dovolil cestovní ruch, kulturní kvas a společenský rej.
Přesto jsem rád, že ses mi konečně ozval. Vždyť už jsem od Tebe 139 let neviděl ani řádku.
Tvůj Honza