Galerie a lapidárium • Otevřeno 1.5. – 31.10. denně 9–11, 13–17 • Vstup na požádání: Bázlerovi, Sobotka čp. 262 (sousední dům).

Pozor, toto je historická kopie původního webu www.solcuvstatek.cz. Podrobnosti tady a tady.

Zprávy a články

Z malých kamínků vyrostla mozaika

I přes sychravé podzimní počasí se o uplynulém víkendu sešla v Galerii Karla Samšiňáka v Šolcově domě v Sobotce početná skupina příznivců výtvarného umění. Tentokrát na poslední letošní vernisáži výstavy grafičky Daniely Havlíčkové, pořádané Občanským sdružením Přátelé Šolcova statku.

Žel svou pozemskou a uměleckou pouť absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, žačka profesorů Františka Muziky, Jiřího Trnky a Zdenka Sklenáře, ukončila předčasně v roce 1999. Její grafické práce ale dodnes neztratily na své nevšední poetice. Jak se kdysi výstižně o Daniele Havlíčkové vyjádřil Pavel Vrba: „Je poetická v tom nejvlastnějším slova smyslu, a proto musí i tu a tam depoetizovat, aby dala tomu, co vidí tři rozměry. Není převratná, ale z kamínků malých věcí, je-li k tomu umělec vybaven, může vytvořit torzo mozaiky věci velké, protože umění jako takové, ať je to básnictví, hudba nebo výtvarné umění, není nikdy dokončené.“

Na svou někdejší spolužačku Danielu vzpomněli její spolužáci a přátelé – Jan Hlavatý, který přítomným přiblížil osobnost umělkyně, a Magdalena Rychlíková, která výtvarnici a její tvorbě vzdala hold básní Miroslava Holuba Kašpárkův sen. Přátelskou atmosféru vernisáže obohatil hudebním vystoupením Jaroslav Krček.

Výstava grafiky Daniely Havlíčkové potrvá v Galerii Karla Samšiňáka v Šolcově domě v Sobotce do 30. října. Stejně tak i výstava soch Petra Kavana v lapidáriu galerie. Jeho objekty získaly v tomto neobyčejném prostoru prozatím stálé místo. V roce 2010 bude Kavanova výstava přístupná vždy současně s každou novou výstavou v galerii. Občanské sdružení Přátelé Šolcova statku chystá pro rok následující opět cyklus několika výstav. Bližší informace budou zveřejněny na internetových stránkách www.solcuvstatek.cz a v tisku.

Lenka Rancová, Praha 5. 9. 2009

Fotografie z vernisáže 5. 9. 2009:

Jaroslav Krček: JPG, JPG

Magdalena Rychlíková: JPG

Jan Hlavatý, J. Krček: JPG

Vernisáž 5. 9. 2009: JPG

Leave a Reply