Galerie a lapidárium • Otevřeno 1.5. – 31.10. denně 9–11, 13–17 • Vstup na požádání: Bázlerovi, Sobotka čp. 262 (sousední dům).

Pozor, toto je historická kopie původního webu www.solcuvstatek.cz. Podrobnosti tady a tady.

Zprávy a články

V Galerii Karla Samšiňáka začala sezona

Sobotka. Letošní výstavní činnost v galerii začala poněkud netradičně. V duchu tradice jsme sice zahajovali 1. máje, ale po „ohnivé“ noci netradičně, téměř za mrazivého rána, už v devět hodin dopoledne. Tradičně návštěvníci mohli obdivovat drobné grafické skvosty předních umělců, tentokrát na téma Včela a hmyz, ale zároveň netradičně odcházeli poučeni o jednom z nejstarších chovatelských odvětví – včelařství. Výstava se uskutečnila ke stodesátému výročí založení soboteckého spolku včelařů.

K vidění je starobylý úl, zvaný klát, medomet, včelařské pomůcky a největší atrakcí, pouze v den zahájení, byl prosklený úl s včelími plástvemi na zahradě Šolcova statku. Před organizátory výstavy – včelaři, členy našeho sdružení a majitelem statku, stál nelehký úkol, skloubit výtvarno s užitečnou a ušlechtilou lidskou činností. Jestli se úkolu zhostili se ctí, posoudí především samotní návštěvníci. První ohlasy byly zatím vesměs kladné.

Vernisáž i téma samotné výstavy přilákaly mimořádně velký počet lidí. Přispěly k tomu dva fakty, jednak vystavovali místní včelaři, jednak účinkující pocházejí z místa a blízkého okolí. Pro mnohé bylo objevné například vystoupení pěveckého sboru Bendl-Stojmír ze Sobotky a Dolního Bousova, ale srdečně byli přijati i žákyně základní školy Žofie Buchalová s básní Jaroslava Seiferta a solista na trubku, žák základní umělecké školy, Jaroslav Noll.

Letošní výstavní sezonu otevřel úvodním slovem majitel Šolcova statku Jan Samšiňák a s obsahem výstavy přítomné seznámil její kurátor Ivan Kozel z našeho občanského sdružení.

Tématická výstava Včela a hmyz v drobné grafice potrvá v galerii do 28. května, kdy ji vystřídá neméně zajímavá expozice sestavená z děl umělecké výtvarné dílny rodiny Boudů.

Lenka Rancová

Klát
Starobylý úl zvaný klát


Z výstavní síně při přípravě výstavy (grafiky Vlasty Matoušové a Jana Kavana)

Klát
Sbor Bendl-Stojmír


Žofie Buchalová recituje


Skleněný úl


Detail skleněného úlu s odrazem Šolcova statku

Leave a Reply