Galerie a lapidárium • Otevřeno 1.5. – 31.10. denně 9–11, 13–17 • Vstup na požádání: Bázlerovi, Sobotka čp. 262 (sousední dům).

Pozor, toto je historická kopie původního webu www.solcuvstatek.cz. Podrobnosti tady a tady.

Zprávy a články

Šolcův statek zahajuje sezonu dnem otevřených dveří.

Šolcův statek zahajuje sezonu dnem otevřených dveří. Přijďte pobejt

[Jičínský deník] Na Šolcově statku v Sobotce vrcholí přípravy k jeho opětovnému zpřístupnění pro veřejnost. Letos se tak stane dřív než v minulých letech. Již v sobotu 18. dubna, od 13 do 16 hodin, se tu totiž uskuteční den otevřených dveří.

Návštěvníkům statku se tak naskytne vzácná příležitost prohlédnout si prostory, které jsou jim jindy uzavřené. Dostanou se do depozitářů v patře, nahlédnou do soukromého bytu hospodáře, projdou se po pavlači, odkud se jim nabídne nevšední výhled na nedaleký chrám sv. Máří Magdalény. V lapidáriu se projdou expozicí Kurta Gebauera, která tu byla zahájena již loni. Celým areálem je provede devítiletý průvodce František Horák, jenž se tu představí i malou kolekcí svých fotografií. Hospodář doufá, že včas oschnou všechny právě probíhající nátěry, aby si návštěvníci ze dne otevřených dveří neodnášeli nechtěný suvenýr v podobě barevných šmouh na oděvech.

Areál statku se pak znovu uzavře jen na 14 dní, během nichž zde sobotečtí baráčníci připraví výstavu svých krojů a spolkových symbolů. Slavnostní vernisáž této expozice proběhne 1. května ve 14 hodin. Poté už bude statek přístupný denně od 9 do 11 a od 13 do 17 hodin. Výstavu baráčníků v červnu vystřídá tvorba divadelní výtvarnice a loutkoherečky Hany Voříškové.

Vrchol sezóny

Předpokládaným vyvrcholením sezóny by se v červenci a srpnu měla stát expozice grafiky Adolfa Borna. Výstavní sezónu pak ukončí kolekce fotografií člena spolku Přátelé Šolcova statku Jiřího Demla.

V lapidáriu se v průběhu sezóny objeví dvě expozice: po Kurtu Gebauerovi tu předvedeme keramickou tvorbu Heleny Samohelové. Ačkoli její jméno není všeobecně známé, s jejími výtvory se setkal přinejmenším každý, kdo se někdy projel trasou B pražského metra. Samohelová je totiž autorkou keramických obkladů, zdobících stanice na této lince.

Po celé léto budou pokračovat i oblíbené besedy s osobnostmi, doprovázené koncerty Zámeckého saxofonového kvarteta Josefa Žemličky. Letos na nich promluví exministr zahraničí Jaroslav Šedivý a herec Alfréd Strejček. Během festivalu Šrámkova Sobotka, tedy na začátku července, zde navíc proběhne pořad u příležitosti životního jubilea básníka Jiřího Žáčka, s jeho osobní účastí. Poezii Václava Šolce, který se na statku r. 1838 narodil, připomene 6. července pořad „Milostná lyrika Václava Šolce v tónech saxofonů”. Všechny výše zmíněné programy budeme včas připomínat na webových stránkách www.solcuvstatek.cz, na vývěskách i v tisku.

Opravy a novoty

Závěrem dobrých zpráv jedna špatná. Již na jaře se ústřední roubený objekt ocitne pod lešením, abychom preventivně ošetřili jeho střechu a štíty. Toto krátkodobé zohyzdění statku snad vyváží cenný artefakt, který již brzy a nastálo ozdobí zahradu. Na starožitný pískovcový podstavec sem usadíme odborně zrestaurovaný krucifix z inventáře statku, který doposud zůstával volně opřený o stěnu domu. Doufám, že si vyberete z bohaté letošní nabídky kulturních pořadů a že se vám na Šolcově statku bude líbit.   

Jan Samšiňák, hospodář

Leave a Reply