Galerie a lapidárium • Otevřeno 1.5. – 31.10. denně 9–11, 13–17 • Vstup na požádání: Bázlerovi, Sobotka čp. 262 (sousední dům).

Pozor, toto je historická kopie původního webu www.solcuvstatek.cz. Podrobnosti tady a tady.

Zprávy a články

Sobotecká Galerie Karla Samšiňáka hostí mistra rytce

Sobotka – Ukázky filigránské práce v podání známého grafika, rytce a medailéra Martina Srba představuje od neděle Galerie Karla Samšiňáka v Šolcově statku v Sobotce.

Návštěvníci si tam mohou prohlédnout díla spojená především s jeho vyhledávanou tvorbou poštovních známek. V galerii uvidí nejen aršíky sběrateli a odborníky oceněných známek, ale i jejich počáteční návrhy, které jsou součástí poměrně složitého a pracného tvůrčího procesu grafického zpracování těchto drobných uměleckých děl.

Martin Srb, který působí jako designér ve Státní tiskárně cenin, se tvorbě poštovních známek věnuje od roku 1989. Od té doby jich má na kontě už přes stovku, stejně jako například víc než sto rytin takzvaných obálek prvního dne vydání (FDC) a řadu dalších grafik pro různé účely, vesměs ceninové tisky. Autor získal za svou jemnou ryteckou práci několik ocenění v Česku i v zahraničí a jeho jméno každoročně figuruje na předních místech v anketě o nejhezčí českou poštovní známku. Nedělní vernisáže v Sobotce se mimo jiné zúčastnil i dodnes stále aktivní nestor české rytecké školy v oblasti známkové rytiny Bedřich Housa.

Martin Srb, který ve svých šestapadesáti letech naopak reprezentuje nejmladší generaci rytců, se prosadil zejména svými transkripcemi obrazů starých mistrů ze sbírek pražské Národní galerie a náměty zobrazujícími chráněnou faunu a flóru či přírodní scenérie.

Čeští rytci, Martina Srba nevyjímaje, přepisují slavná výtvarná díla a nebo autorské návrhy současných malířů a grafiků do výsledné podoby poštovních známek většinou formou ocelorytiny – vícebarevného ocelotisku z plochých desek. V celosvětovém srovnání jde o ojedinělou technologii tisku poštovních známek, upozornil Karel Macháček, který výstavu zahajoval: „Jsme možná jedinou zemí na světě, která tuto náročnou a nákladnou technologii tisku poštovních známek používá.“ Za každou z nich se tak skrývají stovky hodin mimořádně pečlivé, někdy až filigránsky úporné práce.

V Sobotce je nyní k vidění i „nejkrásnější známka roku 2008“ – přepis tři sta let starého obrazu Jana Jakuba Hartmanna Alegorie vody, včetně její takzvané liniové rozkresby. Dále si návštěvníci mohou prohlédnout třeba známku s obrazem malíře Zdeňka Buriana a další Srbovy známky s rozličnými náměty.

jn, www.jicinskozpravy.cz, 5. 8. 2010.

Leave a Reply