Galerie a lapidárium • Otevřeno 1.5. – 31.10. denně 9–11, 13–17 • Vstup na požádání: Bázlerovi, Sobotka čp. 262 (sousední dům).

Pozor, toto je historická kopie původního webu www.solcuvstatek.cz. Podrobnosti tady a tady.

Zprávy a články

Osobitý malíř Vilém Plocek

V letošním roce uplyne 105 let od narození svérázného malíře Polabí Viléma Plocka. Celý svůj požehnaný život (zemřel v roce 2001) prožil v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Vystudoval Střední školu bytového průmyslu v Praze na Žižkově. Jeho osudem se stalo jeho rodné město a Polabí. Láska k fenoménu zvanému řeka, lodím a životu na jejích březích se stala inspirací jeho malířské tvorby a její páteří. I přesto, že si „odskočil“ do Paříže a Anglie. Známé jsou i jeho ilustrace knih Eduarda Petišky, Marka Twaina či Ilji Erenburga. V mládí jeho dílo ovlivnil zejména František Tichý, se kterým ho pojilo přátelství. Patřil do generace velkých osobností své doby. Nejlépe se cítil v kruhu svých přátel – Adolfa Branalda, Bohumila Hrabala, básníka Jindřicha Hilčra.

Za své občanské postoje nebyl oblíben u komunistických mocipánů rodného města. Až teprve po roce 1989 se dočkal všeobecného uznání. Při příležitosti jeho 95. narozenin byl jmenován čestným občanem Brandýsa nad Labem a v roce 2005 byla na jeho domě odhalena pamětní deska. Poslední odpočinutí nalezl na brandýském hřbitově. V temné době mu uspořádal výstavu v Šolcově statku Karel Samšiňák, a tak se v roce 105. výročí narození Vilém Plocek po letech vrací prostřednictvím svých pláten do galerie, která dnes nese jméno jeho někdejšího přítele a kurátora.

Plátna se snovou atmosférou „života na březích řeky“ okouzlují diváky i dnes. Návštěvníka, který touží po vnitřní harmonii a láká ho kouzlo řeky, jistě výstava pláten Viléma Plocka v Galerii Karla Samšiňáka v Sobotce potěší a pohladí po duši. Vernisáž se uskuteční v sobotu 21. srpna ve 14 hodin. O osobnosti malíře, jeho díle a vztahu k rodnému městu v úvodu promluví PhDr. Milan Novák, poté bude následovat kratičká ukázka z knihy Adolfa Branalda Věnec z rákosu a vystoupení herců Mladoboleslavského divadla pod vedením ředitele a režiséra Josefa Kettnera, mimochodem někdejšího malířova přítele. Zazní úryvky z objevené osobní korespondence Viléma Plocka s jeho osobním lékařem a přítelem a zároveň jedním ze zakladatelů Divadla Járy Cimrmanna Františkem Petiškou. Retrospektivní výstava z díla Viléma Plocka potrvá v Galerii Karla Samšiňáka do 2. října.

Plakát k výstavě: zde.

Více informací o autorovi: zde.

Lenka Rancová, Praha 16. 8. 2010 (Nové noviny, č. 32, 20. 8. 2010, s. 6.)

Leave a Reply